Skinceuticals bülteni için kaydolun

Yeni haberler hakkında bilgilendirilmek, yenilikler ve son estetik trendlerinden haberdar olmak için*

Kapat

Kayıt olun veya giriş yapın

Henüz kayıtlı bir hesabınız yok mu?

Gönder>

SkinCeuticals - Dermo profesyonel cilt bakımı

Yetkili satış noktalarımız.

Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

Cilt lekeleri hakkında tüm detaylar burada!

2020_0630_AOX_2020_SMP_P9_3.jpg

Ciltte Leke Görünümü Nedir?

Ciltteki leke görünümü, temelde melanin birikmesinden dolayı oluşur. En yaygın sebepleri olarak güneşe maruz kalma, hormonal değişiklikler, yaşlanma, akne, alerjik reaksiyonlar sıralanabilir. Bu tür lekeler vücudun her yerinde görülebilir ancak yüzde görülme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni ise yüzün, güneş ışığı ve kirlilik gibi hiperpigmentasyona neden olabilecek çevresel faktörlere en çok maruz kalan bölge olmasıdır.

Çoğu kişi bu yüzdeki kusur görünümünü azaltmak ister. Fakat yüzdeki leke görünümü estetik kaygılar dışında bir sağlık sorunu oluşturmaz. Bununla birlikte yüzdeki leke görünümü çoğu kişi için estetik bir sorundur, prensipte bir sağlık sorunu oluşturmaz. Fakat eğer leke hakkında bir endişe oluşursa en doğru değerlendirme için bir dermatoloğa danışılmalıdır.

Yüzdeki Leke Görünümü Türleri Nelerdir?

Yüzde oluşabilecek leke görünümünün birçok sebebi ve türü bulunmaktadır. Leke görünümünün türünü bilmek, azaltmak uygun ürün seçiminde oldukça önemlidir. En sık karşılaşılan yüz leke görünümü türleri hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Yüzdeki Koyu Leke Görünümü
Koyu lekeler en sık karşılaşılan leke görünümü türlerindendir. Bu lekeler arasında çiller, benler ve doğum lekeleri bulunur. Renkleri açık kahverengiden siyaha kadar değişebilir. Ayrıca farklı şekillere, boyutlara ve dokulara sahip olabilirler.

Güneş Lekeleri
Aynı zamanda lentigo veya lentijin olarak da bilinen güneş lekeleri, yüz, eller ve kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülürler. Bu lekeler sıklıkla çiller ile karıştırılsa da çilden daha koyu bir renge sahiptir. Cilt, hücrelere zarar veren güneş ışınlarına karşılık melanosit adı verilen pigmentleri üretir. Aşırı güneş maruziyeti sonucunda dengesiz seviyelerde melanosit üretilir ve güneş lekeleri oluşur. Fakat yaşlanma ve solaryum gibi sebepler de yüzde güneş lekelerine sebep olabilir.

Yüzde Kırmızı Leke Görünümü
Yüzdeki kırmızı lekelerin en belirgin nedeni dermatittir. Fakat yüzdeki kırmızı lekeler alerji, ciltte reaksiyon yaratan parfüm, kozmetik ürün, kolye veya bilezik kullanımı sebebiyle de ortaya çıkabilir.
Lekeler haftalar veya aylar boyunca ciltte kaldıktan sonra bir süreliğine kaybolabilir.

Yüzdeki koyu leke görünümü, yaygın olarak alın, yanaklar, burun, üst dudak ve göz bölgesinde görülebilir. Yüzde koyu lekelerin görülmesinin bir başka nedeni de kullanılan bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler veya akne sonrası oluşan etkiler olabilir. Bu lekelerin boyutunda, renginde veya dokusunda bir değişiklik olması durumunda mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekir.

Yüzdeki Leke Görünümü Nasıl Azalır?

Hiperpigmantasyon ve yüzdeki cilt lekeleri, pek çok kişi için endişe verici olabilir. Eğer siz de bu lekelerden rahatsız oluyorsanız, aşağıdaki önerileri günlük rutininize dahil ederek yüz lekelerinizi azaltabilirsiniz.

Temizlik
Gün boyu gözeneklerde biriken kirleri ve makyajı temizlemek, yüz bakım rutininin ilk adımıdır. Düzgün temizlenmemiş gözenekler tıkanarak cilt problemlerine sorunlarına yol açabilir. Temizlik adımı aynı zamanda kullanılacak olan diğer yüz bakım ürünleri için cildi hazırlamaya da yardımcı olur. Bakım ürünleri kirlerden arınmış bir cilde daha iyi nüfuz eder, böylece daha etkili çalışır.
Yüz temizleyicisi seçiminde cilt tipinizi ve ihtiyacınızı göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Kuru cilde sahip kişiler için nazik ve nemlendirici bir temizleyici önerilirken yağlı cilde sahip kişiler sebum miktarını kontrol eden bir temizleyiciye ihtiyaç duyabilir.

Antioksidan Serum
Antioksidan serumlar cildinizi serbest radikallere ve oksidatif hasara karşı korur, bu yüzden cilt bakım rutinine eklenmesi önemlidir. PHLORETIN CF Saf C Vitamini Serumu cildinizi serbest radikallere karşı koruyarak cildin daha sıkı, daha parlak ve genç görünmesine yardımcı olur.. Cildinizi temizleyip kuruttuktan sonra, 4 veya 5 damla serumu yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulayabilirsiniz. Tüm cilt tipleri için uygundur.

Leke Karşıtı Serum 
Leke karşıtı serumlar, ciltteki koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Hiperpigmantasyon etkilerini düzeltmeye yardımcı olacak DISCOLORATION Defense Serumu tüm cilt tipleri için uygundur. Ürünün düzenli kullanımı ile cilt tonu eşitsizliğinin boyut ve yoğunluğunu azaltmaya ve ciltte daha parlak, daha eşit tonlu bir görünüm sağlamaya yardımcı olur. Uygulamak için parmaklarınızla etkilenen bölgelere yayın ve nemlendirmeden önce tamamen emilmesini bekleyin.

Nemlendirme
Yüzün nemlendirilmesi, cildin sağlıklı görünmesi ve parlak kalmasına yardımcı olduğu için her bakım rutininde gereklidir. Yüz, cildimizde güneş, kirlilik ve hava değişiklikleri gibi dış etkenlere en çok maruz kalan bölgedir. Bu nedenle cildin koruyucu bariyerini korumak ve erken yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık görünümünü önlemek için cildi nemli tutmak önemlidir. Hyaluronik asit, gliserin ve B5 vitamini nemlendirici ürünlerde sıklıkla kullanılan bileşenlerdir.

Güneş Kremi
Yüz bakım rutinindeki son adım güneş kremi uygulamaktır. Cildi güneşten korumak, cildin erken yaşlanmasını önlemeye yardımcı olarak yüz lekelerinin ortaya çıkmasını geciktirebilir. Yalnızca yaz aylarında değil, tüm sene boyunca güneşten korunmak oldukça önemlidir.

Yüzdeki Leke Görünümü Nasıl Önlenir?

Ciltte leke görünümünün ortaya çıkmasını önlemek veya hiperpigmentasyon oluşmuş bir ciltteki görünümü azaltmak amacıyla, aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz.
●     Evden çıkarken her zaman güneş kremi kullanın. Güneş kremleri, cildinizi zararlı ışınlardan korumanın yanı sıra, cildinizde oluşmuş hiperpigmentasyonu azaltır. Böylece yüzdeki leke görünümü gözle görünür şekilde azalır.
●      Leke karşıtı ürünler kullanın. Yüzdeki leke görünümü için glikolik asit ve C vitamini gibi antioksidan özellikli bileşenler faydalı olabilir. Bu bileşenleri içeren ürünler cildi yeniler ve parlaklık sağlar.
●      Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının. Ciltteki leke görünümlerinin önde gelen sebeplerinden biri zararlı güneş ışınlarıdır. Bu nedenle güneşe maruz kalma süresini azaltın ve gerektiğinde cildinizi koruyun.
●      Yüzünüzü günlük olarak nemlendirin.
●      Yeterli miktarda su için. Su içmek cildi nemli tutmanın ve yaşlanma belirtilerini önlemenin en basit yoludur.

Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek ve cildinize en uygun ürünleri seçerek, ciltte leke görünümünü azaltabilirsiniz.
 
 

Skin Ceuticals

Your browser isn't supported

You can download a new browser :

Firefoxgoogle chromeoperainternet explorer