Skinceuticals bülteni için kaydolun

Yeni haberler hakkında bilgilendirilmek, yenilikler ve son estetik trendlerinden haberdar olmak için*

Kapat

Kayıt olun veya giriş yapın

Henüz kayıtlı bir hesabınız yok mu?

Gönder>

SkinCeuticals - Dermo profesyonel cilt bakımı

Yetkili satış noktalarımız.

Göz altındaki morluklar nasıl geçer?

Göz altı morlukları ile ilgili tüm detaylar burada!

göz altı morlukları.jpg

Göz Altındaki Koyu Halkalar Nedir?

Göz altındaki koyu halkalar, birçok kişinin şikayet konusudur. Yorgunluk veya hastalık görünümü veren bu lekeler aslen zararsızdır. Fakat göz altındaki koyu halkalar, göz altı torbaları ile karıştırılmamalıdır. Koyu halkalar, bölgedeki pigmentasyon artışından kaynaklanırken torbalar sıvı birikiminden dolayı oluşur. İkisi farklı sorunlar olmasına rağmen sıklıkla birlikte görülürler.

Göz Altı Torbaları Neden Ortaya Çıkar?

Göz çevresindeki cilt oldukça ince ve hassastır. Bu nedenle pigmentasyona daha duyarlıdır. Aynı zamanda bu bölgedeki kolajen düşük seviyededir. Kolajen miktarı göz kapağı hareketlerinden de etkilenir ve yaşlandıkça kolajen kaybı daha şiddetli hale gelir. Bu da cildin elastikiyetini kaybetmesine yol açar ve göz altında torba görünümüne sebep olabilir.

Kolajen kaybının yanı sıra genetik yatkınlık, uykusuzluk, stres, alerji ve dehidrasyon göz altı torbası oluşumuna sebep verebilir. Aynı zamanda göz çevresindeki yağ dokusunun kaybı, demir eksikliği, güneş ışığına aşırı maruz kalmak, sigara içmek ve tiroid sorunlarının da göz altı torbalarına yol açtığı bilinmektedir.

Göz Altı Halkalarının Çeşitleri


Göz altındaki koyu halkalar temel olarak dört ana türdedir. Sorunun hangi tip olduğunu bilmek, göz altı morluklarının görünümünü azaltmak için yardımcı olabilir. Uygun bir bakım ile koyu halkaların görünümünü azaltmak ve daha dinç bir görünüm elde etmek mümkündür.

Koyu Halkalar
Yaşlanma veya kilo kaybına bağlı olarak göz altı bölgesinde yağ ve kolajen kaybı yaşandığında, çukur veya çökük halkalar olarak isimlendiren görüntü oluşabilir. Bu halkalara cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemler uygulanabilir. Örneğin; C vitamini içeren kremler ve serumlar göz altındaki koyu halkaların görünümünün azalmasına yardımcı olabilir. Bu halkaların görünümünü azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek önemlidir. Yeterli uyku, bol su tüketimi, sigara ve alkolden kaçınmak ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak oldukça faydalıdır.

Göz altındaki koyu halkalar; genetik yapı, hormonal değişiklikler, UV radyasyonu ve ilerleyen yaştan kaynaklanan aşırı melanin üretiminden kaynaklanır. Tüm bu faktörler bu koyu leke görünümü oluşumuna katkıda bulunur. Hassas bölgeyi ovmak veya kaşımak sorunu daha da kötüleştirebilir.

Bu halkaların görünümünü azaltmak amacıyla özel serumlar ve kremler kullanılabilir. Ürünlerin düzenli kullanımı halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı yaşam tarzı değişiklikleri de göz altındaki koyu halkaların görünümünü azaltabilir. Daha fazla pigmentasyonu önlemek için güneş kremi kullanmak, yeterince uyumak, bol sıvı almak ve dengeli beslenmek cildin genel görünümünü geliştirebilir.

Yüzeysel veya Geçici Halkalar
Gözlerin şişmesi ve iltihaplanması sonucunda yüzeysel koyu halkalar oluşabilir. Bu durum, deri altındaki kolajen ve yağ kaybından kaynaklanır. Göz altında ince, yarı saydam bir tabaka oluşur. Bu halkaların rengi genellikle mavi veya mor tonlarındadır. Yaşlanma, güneşe maruz kalma, sigara kullanımı, uykusuzluk ve yorgunluk gibi çeşitli faktörler göz altındaki koyu halkaların ortaya çıkmasına sebep verebilir.

Göz Altındaki Morluk Görünümü için Uygun Ürünler

Skinceuticals Aox-Eye Gel Göz Çevresi Bakım Jeli;C vitamini, floretin ve ferulik asit, ve kafein gibi bileşenler içerir. Bu özel formül gözlatındaki şişkinlik görünümünü azaltmaya yardımcı olur,. Düzenli kullanım ile göz çevresine ışıltılı ve aydınlık bir görünüm sağlayabilir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri de uzaklaştıran ürün göz bölgesinioksidatif stresin zararlı etkilerinden korur. Ürün sabah ve akşam temiz göz çevresine uygulanabilir.
Göz altındaki koyu halkalara karşı tercih edilebilecek diğer bir ürün olan Skinceuticals Yapılandırıcı Göz Bakım Kremi içerisinde yorgunluk giderici bileşenler bulundurur. Nem kaybına karşı etkilidir. Göz çevresinde oluşan koyu halka ve şişkinlik görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
Skinceuticals Göz Çevresi Bakım Balmı kırışıklıkları ve göz altı torbalarının görünümünü azaltırken aynı zamanda göz çevresini rahatlatır. Kuru ve hassas ciltler için uygun olan Yaşlanma Karşıtı Göz Çevresi Kremi nem kaybı ve cilt sarkmasına karşı oldukça etkilidir. Ayrıca serbest radikallerin hasarlarına karşı hassas göz çevresinin görünümünü düzeltmek için özel olarak formüle edilmiştir.

Koyu Halkalar için Diğer İpuçları

Sağlıklı bir yaşam tarzı, yeterli uyku, güneşten korunmak, ve her tip halkaya özel formle edilmiş ürünlerin yanında aşağıdaki yöntemleri de deneyerek göz altınızdaki koyu halkalarla mücadele edebilirsiniz:

●    Soğuk kompres: Sorunlu bölgeye soğuk maske, soğuk kaşık veya önceden kaynatılıp soğutulmuş çay poşetleri uygulayabilirsiniz. Bu şekilde göz çevresindeki şişkinlik görünümü azalır. Salatalık ve patates dilimleri de göz çevresini rahatlatabilir.
●      Masaj: Biriken toksinleri boşaltmaya yarayan profesyonel bir masaj tercih edebilirsiniz.
●      Bol su ve kontrollü tuz tüketimi: Tuz oranı yüksek bir diyet, vücudun sıvı tutmasına sebep olabilir. Günde 2-3 litre su tüketerek ve tuz alımını azaltarak göz altındaki torbaların görünümünü azaltabilirsiniz.
●      Alerjilerin tedavisi: Polen, toz veya bazı ilaçlar, göz bölgesinde alerjik reaksiyona yol açabilir, bu bölgeyi koyulaştırabilir, sıvı birikmesine ve bölgede şişmeye neden olabilir. Bu durumlarda, uygun tedavi için bir alerji uzmanına veya kulak, burun, boğaz uzmanına danışmak gerekebilir.
●      Makyaj: Makyaj yapmak kalıcı bir çözüm sağlamasa da anlık olarak daha iyi görünmenizi destekler. Cilt tonunuza uygun, koyu halkaları kamufle edebilecek sarı veya şeftali alt tonunda kapatıcılar kullanarak göz altlarınızın daha iyi görünmesine yardımcı olabilirsiniz.
Bu ipuçları ve yöntemleri takip ederken göz bakım ürünlerini düzenli olarak kullanarak göz altındaki koyu halkalar ve torbalardan kurtulabilirsiniz.

Skin Ceuticals

Your browser isn't supported

You can download a new browser :

Firefoxgoogle chromeoperainternet explorer