Skinceuticals bülteni için kaydolun

Yeni haberler hakkında bilgilendirilmek, yenilikler ve son estetik trendlerinden haberdar olmak için*

Kapat

Kayıt olun veya giriş yapın

Henüz kayıtlı bir hesabınız yok mu?

Gönder>

  • Ana Sayfa >
  • Ramazan'da Isiltili Bir Cilt Icin Ipuclari - Cildiniz Oruc Tutarken Nasil Beslenir?
SkinCeuticals - Dermo profesyonel cilt bakımı

Yetkili satış noktalarımız.

Ramazan'da Isiltili Bir Cilt Icin Ipuclari - Cildiniz Oruc Tutarken Nasil Beslenir?

Ramazan ayında öğünler iftar ve sahur olmak üzere ikiye düşer. Güneş doğmadan önce sahur denilen bir öğün ve orucun açıldığı iftar denilen akşam yemeği tüketilir. Ramazan ayı nedeniyle beslenme düzenindeki bu değişiklikler tüm vücut sistemlerini etkileyebilir. Bağırsak hareketleri yavaşlayabilir, sabaha karşı sahur nedeniyle uyku düzeni bozulabilir. Gün içinde açlık nedeniyle enerjinin azalması fiziksel aktivitenin kısıtlanmasına neden olabilir.(1) Oruç sırasında vücutta yaşanan tüm bu değişiklikler cilt dokusunu da olumsuz olarak etkileyebilir. Ramazan’da cilt bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için okumaya devam edin…

Ramazan'da Cilt Neden Kurur?

Cilt, vücudun dış dünya ile temasını sağlayan en büyük organdır. Vücudun ilk koruyucu hattını oluşturur. Bir başka deyişle hastalık yapıcı mikroorganizmalar, güneşin zararlı ultraviyole ışınları, kirletici ajanlar ve kimyasallara karşı bariyer görevi üstlenir. Buna ek olarak cilt hücreleri oksidatif stres ve/veya yaşlanmaya bağlı vücut içi değişikliklere karşı tepki göstererek bozulmalar yaşayabilir. Yapılan araştırmalar özellikle beslenme durumundaki değişikliklerin cilt hücrelerinde hasara neden olabileceği yönündedir. Diyet değişikliklerinin belirgin olarak yaşandığı durumlardan biri de Ramazan ayıdır. Gün boyu oruç nedeniyle aç kalmak ve iftar ile sahurda enerji ve besin öğelerini yeterince karşılayamamak cilt dokusuna yapı ve nem kazandıran kolajen sentezinin azalmasına neden olabilir. Aynı şekilde vücudun su ihtiyacının karşılanmaması cilt hücrelerinin susuz kalmasına yol açabilir. Kolajen sentezinin azalması ve cildin nem ihtiyacının karşılayabilecek ölçüde su tüketilmemesi cilt kuruluğu yaşanmasına neden olabilir. (2)

Ramazan’da yeterli ve dengeli bir beslenme programını takip etmek, antioksidanlar açısından zengin sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek ve yeterli su içmeye özen göstermek aslında cildin yaşlanma sürecini engelleyen bir etki yaratabilir. Oruç süresince cilt sağlığını destekleyen besinler, cilt dokusunun elastikiyetini korumasına yardımcı olabilir ve kişinin daha pürüzsüz bir cilde sahip olmasını destekleyebilir. Gün boyu besin tüketmemek cilt hücrelerinin toksinlerden arınmasına katkı sağlayarak cilt bariyerinin güçlendirebilir. (3)

Oruç Tutarken Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Ramazan ayında cilt bakımının temelini cilt kuruluğuna karşı cildi nemlendirmek oluşturur. Cildin nem oranını korumak için cilt bakım rutinine nemlendirici özelliği yüksek serumlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca uykusuzluğun yaygın olduğu Ramazan ayında antioksidan ürünler ile cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Oruç tutarken cilt bakımı rutini aşağıdaki adımları içerebilir:

1. Adım: Yağ Bazlı Temizleyici ile Cilt Temizliği

Yağ bazlı temizleyicileri özellikle gece yatmadan önce makyaj ve güneş kremini çıkarmak için uygulayabilirsiniz. Temizleyicinin çeşidine göre ıslak ya da kuru cilde uygulanabilir. (4)(5)

2. Adım: Su Bazlı Temizleyici ile Cilt Temizliği

Su bazlı cilt temizleyici ürünleri geceleri yağ bazlı temizleyiciden sonra kullanarak makyaj, kir ve krem artıklarından cildinizi tamamen arındırabilirsiniz. Gündüz bakım rutinin de temelini oluşturan su bazlı temizleyicileri seçerken cilt tipine uygunluğuna dikkat etmelisiniz. (4)(5)

3. Adım: Tonik Uygulama

Yüz yıkama işleminden sonra geride kalan ölü hücreleri ve kiri tamamen ciltten uzaklaştıran tonik işlemi, aynı zamanda hem cildin nemlenmesine hem de gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. (4)(5)

4. Adım: Antioksidan Serum Uygulama

Serumlar, cilt hücrelerine kolayca nüfus edebilen konsantre ürünlerdir. Ramazan ayında cilt bariyerini güçlendirmek ve cilt hücrelerini serbest radikallerin hasarından korumak için antioksidan içeren serumları tercih edebilirsiniz. Gece cilt bakım rutininde resveratrol gibi cilt antioksidanları içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. (4)(5)

5. Adım: Göz Kremi Uygulama

Göz çevresindeki cilt dokusu diğer yüz bölgesindeki cilt dokusuna oranla daha ince ve hassastır. Göz çevresine uygun olarak üretilen göz kremleri ile ince çizgiler, kırışıklık, şişkinlik ve koyu lekelerin oluşumuna engel olabilirsiniz. (4)(5)

6.Adım: Nemlendirici Kullanma

Cilt tipi ne olursa olsun tüm ciltlerin neme ihtiyacı vardır. Cilt tipine uygun nemlendirici kullanarak cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanmasını sağlayabilir ve cilt bariyerinin güçlenmesine destek olarak lekelenme gibi cilt sorunlarının önlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. (4)(5)

7. Adım: Güneş Kremi

Gündüz cilt bakım rutininin olmazsa olmazı güneş kremidir. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı cilt hücrelerinin korunmasını sağlayan güneş kremi sayesinde yaşlanma belirtilerinin azalmasına ve cilt kanseri başta olmak üzere cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. En az 30 koruma faktörlü güneş kremini dışarı çıkmadan 30 dakika önce kullanmalı ve her 2 saatte bir tazelemelisiniz. (4)(5)

Cildinizi Nemlendirmenin Önemi

Cildin ihtiyaç duyduğu nemin sağlanmasında önemli rol oynayan nemlendiriciler, nemi hapsederek cilt hücrelerinin su kaybetmesini önler. Cilt hücreleri arasında bulunan boşlukları doldurur ve hücrelerdeki suyun buharlaşmasını engelleyen bir bariyer oluşturur. Böylece cilde dolgun bir görünüm kazandırır. İnce çizgi ve kırışıklıkların yumuşamasını sağlayabilir. Nemlendirici içeriğindeki bileşenler cilt bariyerinin güçlenmesini destekleyerek cilt hücrelerini tahriş edici kimyasallar ve alerjenlerden korunmasına yardımcı olur. Cilt dokusuna yapı ve elastikiyet kazandıran kolejen proteinin sentezlenmesini destekler. Hasar gören cilt hücrelerinin onarılmasına da katkı sağlayan nemlendiriciler, cildin sağlıklı ve genç görünmesi için hayati öneme sahiptir. (6)

C Vitamini ve Ramazan

Ramazan ayında uyku düzeninde ve beslenme rutinindeki değişiklikler bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Uzun süreli açlık iştahın azalmasına neden olarak yeterli enerji ve besin öğelerinin alımını engelleyebilir ve bu durum bağışıklığın zayıflamasına yol açabilir. Antioksidan etkileri ile ön plana çıkan C vitamini, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olabilir. Ramazan ayında beslenme programına C vitaminden zengin besinler ya da C vitamini içeren takviyeler doktor kontrolünde kullanılabilir. Oruç tutmak cilt dokusunda da benzer etkilere neden olabilir. Uykusuzluk, yetersiz beslenme, su tüketiminin azalması ve hareketsizlik cilt kuruluğuna ve cilt hücrelerinin hasar görmesine neden olabilir. Ramazan ayında cilt bakım rutinine güçlü bir antioksidan olan C vitamini içeren yaşlanma karşıtı serum eklemek, cilt hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilir ve güneş hasarını önleyebilir. Ayrıca cilt bariyerinin güçlenmesine ve kolajen sentezini artırarak yeni cilt hücresi sentezlenmesine yardımcı olabilir.(7)(8)

Ramazan'da Cildinizin Işıltısını Korumak İçin Öneriler


Ramazan’da cilt sağlığının korunması için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek, su tüketimine özen göstermek ve düzenli fiziksel aktivite yapmak gibi sağlıklı yaşam tarzını benimsemek önemlidir. Bunlara ek olarak cilt tipine uygun cilt bakımı rutinini aksatmamalı ve antioksidan bileşenler içeren cilt bakım ürünleri ile rutini destekleyebilirsiniz.(3) Ramazan’da ışıl ışıl bir cilt için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

●     Ramazan’da enerji ve besin öğelerinden yeterli ve dengeli bir diyeti takip etmeye çalışın. İftar ve sahur öğünlerini yeşil yapraklı sebzeler, meyveler gibi vitamin, mineral içeriği yüksek besinlerle destekleyebilirsiniz. Aynı zamanda yüz için C vitamini içeren serum çeşitleri kullanabilirsiniz. (3)
●      Cilt hücrelerinin nem ihtiyacını karşılayabilmek için su tüketimine dikkat edin. Gün içinde kaybedilen su miktarını karşılamak için günde iftardan yatana kadar ve sahurda toplan 2-3 litre su içmeye özen gösterin. Cilt hücrelerinin nem dengesini sağlamak için cilt bakım rutinine nemlendirici serum ekleyebilirsiniz. (3)(9)(10)
●      Sahur nedeniyle gece uykusunun bölünmesi uykusuzluğa neden olarak cilt hücrelerinin hasar görmesine yol açabilir. Sahurda uykuya dalmayı zorlaştıran ağır yiyeceklerden kaçınabilir ve haftanın birkaç günü erken yatmaya özen gösterebilirsiniz. Uykusuzluk başta olmak üzere Ramazan ayında cilt bariyerine zarar veren etkileri minimuma indirmek için cilt bakım rutinine antioksidan serumlar ekleyebilirsiniz. (3)(11)
 

Skinceuticals Ürün Önerileri


Ramazan’da cilt bakımı için dermokozmetik ürünler tercih edebilirsiniz. Cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olan ve serbest radikallerin cilt hücrelerine zarar vermesini engelleyen aşağıdaki Skinceuticals ürün çeşitlerini cilt bakım rutinini ekleyebilirsiniz.
●     Phloretin CF: %10 oranında saf C vitamini içeren Phloretin CF serum normal, yağlı ve karma ciltler için ideal bir seçimdir. Cilt lekeleri ve ton eşitsizliğinin önlenmesinde önemli rol oynayan serum aynı zamanda güneşin zararlı ultraviyole ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin cilt dokusunda yarattığı hasarı azaltabilir.
●      Resveratrol BE: Gece cilt bakım rutinin önemli bir bileşeni olmaya aday Resveratrol BE gece serumu, güçlü bir antioksidan olan resveratrol ile E vitamini ve baicalin antioksidanı içerir. Serbest radikalleri etkisiz hale getirerek ince çizgiler, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Cilt dokusuna sıkılık ve aydınlık bir görünüm kazandırabilir.
●      C E Ferulic: Normal, kuru ve hassas cilt tiplerine uygun CE Ferulic serum, %15 oranında saf C vitamini içerir. Kolejen sentezini artırır ve ince çizgi, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.
●      Serum 10: Hassas ciltler için rahatlıkla kullanılabilen Serum 10, %10 oranında C vitamini içerir. Çevresel faktörlerin cilt hücrelerine verdiği hasarın önlenmesine yardımcı olur ve cilde aydınlık bir görünüm kazandırır.

Kullanılan Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566767/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6413166/
https://ugm.ac.id/en/news/19381-ugm-dermatologist-shares-tips-on-how-to-mind-your-skin-health-during-fasting/
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/order-of-skin-care#night-routine
https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-skincare-routine
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5849435/
https://journals.indexcopernicus.com/search/article?articleId=2752200
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6515324/
https://www.clevelandclinicabudhabi.ae/en/health-byte/ramadan/3-simple-tips-to-stay-healthy-during-ramadan
https://healthnews.com/family-health/healthy-living/6-science-backed-tips-to-boost-your-metabolism/
https://www.clevelandclinicabudhabi.ae/en/health-byte/ramadan/5-tips-for-more-energy-during-ramadan

Skin Ceuticals

Your browser isn't supported

You can download a new browser :

Firefoxgoogle chromeoperainternet explorer