Skinceuticals bülteni için kaydolun

Yeni haberler hakkında bilgilendirilmek, yenilikler ve son estetik trendlerinden haberdar olmak için*

Kapat

Kayıt olun veya giriş yapın

Henüz kayıtlı bir hesabınız yok mu?

Gönder>

  • Ana Sayfa >
  • Kuru Cilt Rehberi; Cilt Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer?
SkinCeuticals - Dermo profesyonel cilt bakımı

Yetkili satış noktalarımız.

Kuru Cilt Rehberi; Cilt Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kuru Cilt ile ilgili tüm detaylar burada!

c e ferulic science

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cildin sağlıklı, yumuşak ve esnek kalabilmesi için neme ve doğal yağlara ihtiyacı vardır. Cildin dış tabakasının yeterince yağ ve nem tutamaması durumu “cilt kuruluğu” olarak adlandırılır. Cilt kuruluğu genellikle kalıtsal nitelik taşımakla birlikte yaşam tarzı tercihleri ve çevresel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir.

Cilt vücudun ilk savunma hattı olarak görev yapar. Temel görevi virüs ve bakteri gibi zararlı mikroorganizmaların vücuda geçişini engellemektir. Cilt kuruluğu meydana geldiğinde vücudun en dışındaki savunma bariyeri zayıflar.
 
Cilt kuruluğu vücudun farklı bölgelerini ayrı ayrı ya da eş zamanlı olarak etkileyebilir. Dirsekler, dudaklar, göz kapakları, eller, yüz ve dizler cilt kuruluğu etkilerinin en sık hissedildiği vücut kısımlarıdır. Kuru cildin özellikleri göz önünde bulundurularak bu sorunu yaşayan kişilerin kuru ciltler için nemlendirici krem kullanımları şikayetlerin azaltılması ve cildin ihtiyaç duyduğu neme kavuşması adına son derece önemlidir.

Kuru Cildin Özellikleri

Kuru ciltli kişilerde cildin en üst tabakasının nem seviyesi düşüktür. Bu tabaka alt katmandaki hücreleri korumakla görevlidir ve kuruluk söz konusu olduğunda koruma görevini yerine getiremez. En dış bariyer görevini yapamadığında altındaki hücrelerin fonksiyonları da geriler. Ölü hücrelerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılamaması ve cilt yüzeyinde birikmesi söz konusu olabilir. Kuru cildin özellikleri de bu döngünün devamlılığına bağlı olarak ortaya çıkan bir dizi karakteristik şikâyetten ibarettir.
 
Kuru cildin özellikleri arasında ilk olarak ön plana çıkan ciltte gerginlik ve elastikiyet azlığıdır. Ciltteki nemin ve yağın yeterince tutulamaması sonucunda ciltte pürüzlü ve kalın bir doku hissedilir. Kuru ciltler donuk ve lekeli bir görünüme sahip olur. Ciltte pul pul bir görünüm cilt kuruluğunun en belirgin özelliklerindendir. Cilt yapısındaki bu değişim kaşıntıyı da beraberinde getirebilir
 
Cilt kuruluğu aynı zamanda ciltte çatlamalara da yol açabilmektedir. İdeal nem oranına sahip olmayan kuru ciltlerde ince çizgilerin ve kırışıklıkların belirginleşmesi de mümkündür.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu neden olur?” sorusuna tek ve kesin bir yanıt vermek mümkün değildir. Daha önce de belirtildiği gibi kalıtsal faktörler cilt kuruluğu oluşumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olsa da cilt kuruluğunu salt kalıtsallıkla bağdaştırmak doğru bir yaklaşım olmaktan uzaktır. Cilt kuruluğu nedenleri ve cilt kuruluğu risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

Çevresel Faktörler

Cilt kuruluğu çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Temizlik malzemelerine maruz kalınması, UV ışınlarına karşı tedbir alınmaması, güçlü içeriklere sahip deodorantların kullanılması, soğuk ve nemli iklimlerde yaşamak, havadaki nemini azaltan ısınma yöntemlerini tercih etmek, sıcak suyla duş yapmak “cilt kuruluğu neden olur?” sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında yer alır.

Tüm bu nedenlere ek olarak cilt kuruluğunun 40 yaş üstü bireylerde, ellerin çok sık yıkanmasını gerektiren mesleklere sahip olanlarda, sigara kullananlarda ve yeterince su içmeyen kişilerde daha sık görüldüğü ifade edilebilir.

Cilt Kuruluğu Belirtileri Neler?

Cilt kuruluğu belirtileri de cilt kuruluğu belirtilerinin şiddeti de kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Cilt kuruluğu geçici olabilirken bazı kişilerde kalıcı bir hal alabilir. Mevsim değişikliğine ve yaşam tarzı değişikliklerine bağlı olarak belirtiler de değişiklik gösterebilir.

Ciltte kaşıntı, cilde dokunulduğunda pürüzlü bir doku, kızarıklık, döküntü oluşumu, çatlama, soyulma ve pullanma, genellikle sıcak suyla duş yaptıktan sonra gerginlik hissi, kaşıma sonucu ciltte renk değişikliği ve izler en sık görülen cilt kuruluğu belirtileri arasında yer alır. Cilt bariyerinin güçsüzleşmesine kuru cilt neden olabilir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Cilt kuruluğu nedeniyle cilt sağlığı bozulan ve yaşam kalitesi düşen kişiler için “Cilt kuruluğu nasıl geçer?” sorusunun yanıtlarının bilinmesi son derece önemlidir. Cilt kuruluğunun yol açtığı şikayetlerin giderilmesi için cildin nemlenmesi, cilt bariyerinin güçlenmesi gerekir. Bu doğrultuda kuru ciltler özelinde formüle edilen bakım ürünleri ile SkinCeuticals etkili çözümler sunmaktadır. Cilt kuruluğu kapsamında uygulanacak bakım süreçlerine SkinCeuticals’ın özelleştirilmiş bileşenlere sahip ürünlerini ekleyerek etkili ve rahatlatıcı sonuçlar alınabilir.

Cildinizi Nazikçe Temizleyin, Yatıştırın

SkinCeuticals Gentle Cleanser gliserin, allantoin gibi bileşenler içeren formülü sayesinde kuru ciltler için yumuşak krem temizleyicidir. Cildi temizlerken yumuşatma etkisine sahip olan cilt temizleyiciden sonra SkinCeuticals Equalizing Toner kullanılarak cildi ferahlatabilir ve dengeleyebilirsiniz

Cildinizi Çevresel Faktörlere Karşı Güçlendirin

Cilt kuruluğunda çevresel faktörlerin göz ardı edilmemesi gereken bir etkisi vardır. Yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltan ve aynı zamanda cildi çevresel faktörlerin etkisinden koruyan SkinCeuticals C E Ferulic sabahları temiz cilde 4-5 damla sürüldüğünde koruyucu bariyerin güçlenmesine yardımcı olur.

Cildinizi Nemlendirin

Kuru ciltler için bakım süreçlerinde nemlendirme aşamasının es geçilmemesi gerekir. hyalüronik asit ve B5 vitamini içeren formülü ile cildi nemlendiren SkinCeuticals Hydrating B5 göz çevresi hariç tüm yüz, boyun ve göğüs bölgesinde güvenle kullanılabilir.

Günlük cilt bakım süreçleri için tüm bu adımlar SkinCeuticals kuru ciltler için bakım ürünleri ile etkili bir şekilde tamamlanabilir. Dışarıya çıkmadan önce nemlendirici etkili ve yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin sürülmesi ile bakım sürecine son dokunuşta bulunmak mümkün olur.
 
Cilt kuruluğu belirtilerinin hafifletilmesi için cilt bakım rutinlerine uyum sağlanması ve kuru ciltler için nemlendirici kullanımı esastır. Ancak her kişide bu önemler ile sonuç alınamayabilir. Bu durumda cilt kuruluğuna neden olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi adına uzmanlara görünülmeli, dermatologlardan destek alınması ihmal edilmemelidir.

Skin Ceuticals

Your browser isn't supported

You can download a new browser :

Firefoxgoogle chromeoperainternet explorer